top of page

Hakkımızda

  Büyükçekmece; ülkemizin belediyecilik ve sosyal yaşamının en ileri olduğu ilçelerden bir tanesidir ve sivil toplum örgütlerinin yaşaması açısından da oldukça sağlıklı bir iklime sahiptir. Bu sivil toplum örgütleri içerisinde Büyükçekmece Fotoğraf Kulübü Derneği’nin özel bir yeri vardır.

Dernek; Hürriyet Akın başkanlığında ve 7 kurucu üye tarafından 2010 yılında kurulmuş olup Büyükçekmece Belediyesi’ nin de verdiği destekle hızla büyümektedir. Derneğimizin ilk amacı fotoğrafın kapsamlı eğitimidir. Her yıl 2 dönem fotoğrafçılık temel eğitimi düzenlenmektedir. Her bir temel eğitim 96 saatten oluşmakta ve ücretsiz olarak gerçekleşmektedir. Eğitimleri tamamlayan kursiyerlere Milli Eğitim Müdürlüğünden sertifika verilmektedir. Her dönemde 200’e yakın kursiyer eğitim almakta, fotoğraf sevdasının eğitimle buluşması sağlanmaktadır. Bu eğitim süreci ülkemizdeki önemli hocalarımızın katkısı ile gerçekleşmektedir. Prof.Dr. Güler Ertan, Prof.Dr.Özer Kamburoğlu, Doç.Dr. Oktay Çolak, İbrahim Zaman, Hürriyet Akın, Burak Şenbak, Serkan Turaç, Bekir Tuğcu, Erkan Yurt, İzzet Keribar, Muhsin Divan, Turan Keskin, gibi isimler derslerimizde eğitmenlik yapmaktadır. Çeşitli Fotoğraf atölyeleri (İleri seviye, Dijital Fotoğraf İşleme, Portre, Kompozisyon, Kısa Film..) ile temel eğitimi almış kursiyerlerin fotoğraf bilgilerini geliştirmeleri sağlanmaktadır.

Derneğimiz, en önemli faaliyetinin eğitim olmasının yanı sıra diğer faaliyetlerle de fotoğrafçılık sanatına çok önemli katkılar yapmaya devam etmektedir. Bunların başında 2017 yılında 8.’si gerçekleştirilecek olan Uluslararası Büyükçekmece Fotoğraf Yarışması gösterilebilir. Çin, Hindistan, İtalya, Yunanistan gibi birçok ülkeden fotoğrafçıların katılımı ile dünya fotoğrafları Büyükçekmece’de buluşup ve festival kapsamında sergilenmektedir.

2012 yılı kasım ayında da derneğimiz yine Türkiye’ deki fotoğraf derneklerini ilçemizde toplamış ve 38 derneğin 500’e yakın fotoğrafı ile “Dernekler Karma Sergisi”nin ilkini gerçekleştirdik. 2014 yılında ise “Dernekler Karma Sergisi II ” ile Türkiye Fotoğraf Derneklerini Büyükçekmece’de biraraya getirdik. 2016 yılında da Büyükçekmece Belediyesi ve TFSF işbirliği ile Türkiye Kupası 1.Ulusal Fotoğraf Yarışması’na ev sahipliği yaptık.

Büyükçekmece’de yaşayan 600 büyüğümüzü “Büyükçekmece’nin Büyükleri 1 & 2” projeleri ile ölümsüzleştirdiğimiz sergimizin üçüncüsünü de 2018 yılı içinde sonuçlandırmayı hedefliyoruz.

Derneğimiz, gerçekleştirdiği hem yurtiçi hem de yurtdışı gezilerle de üyelerimizin yaşamdan ve fotoğrafçılıktan keyif almasını sağlamaktadır.

Derneğimiz Fotoğraf Temel Eğitim Kurslarını Büyükçekmece AKM Suna Pekuysal salonunda vermektedir.

bottom of page