Burak ŞENBAK

Burak ŞENBAK – EFIAP\b, GPU Hermes, Hon.SSS

1965 Istanbul doğumlu. Kadıköy Anadolu Lisesi’nin ardından İ.T.Ü. Makina’yı bitirdi. Master öğrenimini İ.Ü. İşletme’de tamamladı. Uzun yıllar özel sektörde uluslararası alanda teknik ürün satışı, proje yönetimi ve iş geliştirme konularında çalıştı .
Fotoğraf ile tanışması 2008 yılında İstanbul Fotoğraf ve Sinema Amatörleri Derneği (İFSAK) aracılığı ile gerçekleşti.

ANAFOD (İstanbul Anadolu Yakası Fotoğraf Sanatı Derneği) üyesi,
BOFSAD (Halikarnas Bodrum Fotoğraf Sanatı Derneği) üyesi,
BÜFOD (Büyükçekmece Fotoğraf Derneği) Kurucu üyesi,
İFSAK (İstanbul Fotoğraf ve Sinema Amatörleri Derneği) üyesi,
SSS (Sille Sanat Sarayı) Onur üyesi,
TFSF (Türkiye Fotoğraf Sanatı Federasyonu) üyesi,
FIAP (Federation of Photographic Arts) üyesi,
GPU (Global Photographic Union (Ex-UPI)) üyesi,
PSA (Photographers Society of America) üyesi.

“İstanbul Fotoğraf ve Sinema Amatörleri Derneği” İFSAK; 2011-2013 döneminde Yönetim Kurulu Genel Sekreter’lik görevini, Proje ve Kaynak Yaratma Birimi sorumluluğunu, Yurtdışı İlişkiler Birim  sorumluluğunu, eğitmenlik görevini ve Türkiye Fotoğraf Sanatı Federasyonu (TFSF) delegelik görevlerini sürdürdü.
2013-2015 Döneminde ise Yönetim Kurulu Başkan Yardımcılığı, Uluslararası ilişkiler, eğitmenlik , TFSF delegeliği, İFSAK FIAP Temsilcisi görevlerini sürdürdü.
Ulusal ve uluslararası alanda düzenlenen bir çok sergiye katıldı. Farklı dergiler ve web sitelerinde fotoğraf üzerine yazıları yayımlandı, kurum ve kuruluşlar için fotoğraf çekimleri gerçekleştirdi. İFSAK’da düzenlenen “7 Renk” ve “Deneysel” fotoğraf proje gruplarının küratörlüğünü yaptı. Halen 200. Dönem Temel Fotoğraf Seminerini tamamlayan kursiyerlerin projelerinde “Proje Danışmanı” görevini sürdürüyor.
IFSAK Eğitim Birimi’nde görevli, Türkçe’nin yan ısıra İngilizce olarak da İFSAK’da ve özel firmalarda\kurumlarda, üniversitelerde Temel Fotoğraf Eğitimi, Makinalar,  Objektifler, Çekim Teknikleri, İleri Çekim  Teknikleri, Işık, Kompozisyon, Gece Çekim Teknikleri, HDR Fotoğraf, Panaromik Fotoğraf,  ve Photoshop eğitimi veriyor.
İstanbul Fotoğraf Müzesi arşivine alınmış olan ve “Fotoğrafımızda Bugün 2011” albümünde yayınlanan 200 fotoğraf arasında kendi fotoğrafı da bulunmakta. İlk kişisel sergisi “Geri Dönmek Üzere”yi 2014 yılında açtı.
Üç yıl gibi kısa bir zamanda ulusal ve uluslarası yarışmalarda fotoğrafları 30’dan fazla ülkede 120’dan fazla fotoğrafı ile 40’a yakını madalya olmak üzere 800’den fazla uluslararası ödül aldı. Çeşitli ulusal ve uluslararası yarışmalarda jüri üyeliği ve TFSF Temsilciliği ile mahkemelerde bilirkişilik görevlerini gerçekleştirdi.
“Sema; Gerçek, Gölge, Gerçeküstü”, “Kızılın Ötesi” ve “Iğdır’da Matem” gösterileri ile 2015 yılında 9. Sami Güner Kupası’nı kazandı. 2012 Yılında düzenlenen 1. İFSAK Kupası’nı, 2013 Yılında 2. İFSAK Kupası’nı ve ardından 2014 yılında 3. İFSAK Kupası’nı kazandı. 2013 yılında ‘İFSAK  Yılın Fotoğrafçısı’ oldu.
2012 yılında ‘Uluslararası Fotoğraf Sanatı Federasyonu (FIAP)’nun verdiği AFIAP (Artist –FIAP) ünvanını, 2013 yılında ise EFIAP (Excellency-FIAP) ünvanını, 2014 yılında ise EFIAP\b ünvanını taşımaya hak kazandı. 2014 GPU Aphrodite ve 2015 yılının başında GPU Hermes ünvanını aldı.
2015 SONY WORLD PHOTOGRAPHY AWARDS, İnsan Kategorisi; 171 Ülkeden 78.694 fotoğraf arasında ilk 40’a giren “Cold” isimli fotoğrafı “COMMENDED LIST”de yer aldı. Bu fotoğraf aynı zamanda Türkiye birincisi oldu.
2015 Yılında Cumhuriyet Gazetesi Yunus Nadi Fotoğraf Ödülü’nü kazandı.
2015 Yılında Uluslararası Fotoğraf Federasyonu (FIAP) tarafından onaylanan destekler kapsamında The Image Colleague Society International (ICS) tarafından düzenlenen ve 50 ülkeden yaklaşık 500 fotoğrafın katıldığı uluslararası “FIAP IN MY HEART FOREVER” sergisinde Türkiye’yi temsil etti.
2015 Yılında China Artistic Photographic Society, Center of International Cultural Exchange of China, Culture Broad Electricity News Media Bureau of Lianyungang China’nın ev sahipliğinde, Lianyungang Çin Kültür Merkezi ve Yungang Toocio Visual Arts Center tarafından organize edilen THE SILKROAD, TEMPO OF CHINA – THE INTERSECTION STARTING FROM TURKEY 2015 sergisinde Türkiye’yi 30 fotoğrafı ile temsil etti ve organizasyon kapsamında fotoğraf eğitimi verdi.
Panoramik fotoğraf, Kızılötesi fotoğraf ve geniş açılı objektiflerle portre fotoğrafı çekmekten hoşlanıyor.