Başkan Akgün’den büyüklere jest

 

timthumb

İSTANBUL AJANSI – 2014.01.14, 11:44

Büyükçekmece Belediye Başkanı Dr. Hasan Akgün’ün projesiyle Büyükçekmece’de yaşayan 70 yaş üzerindeki büyüklerin isimleri gelecek nesillere miras bırakıldı.

Elleriyle kendi isimlerini taşıyan çınar ağaçlarına can suyu veren Büyükçekmeceliler, daha sonra kendi fotoğraflarından oluşan sergide buluştular. Akgün, “Beni bir köyde 100 yaşındaki Mehmet Amca ile tanıştırmışlardı. Karşımda canlı bir tarih duruyordu. Bu projeye orada karar verdim. Bizleri büyüten ne kadar 70 yaşın üzerinde büyüğümüz varsa bir araya getirmek istedim” dedi.

İsimlerini geleceğe miras bıraktılar

Büyükçekmece Belediyesi tarafından hazırlanan “Büyükçekmece’nin Büyükleri” isimli organizasyon, ağaç dikimi ile başladı. Büyüklerimiz, Büyükçekmece Belediye Başkanı Dr. Hasan Akgün ile birlikte üzerlerinde kendi isimleri olan künyeleri taşıyan çınar ağaçlarını kendileri için ayrılan araziye diktiler. İsimlerini gelecek nesillere taşıyacak olan çınar ağaçlarına can suyu veren büyüklerimiz, buradan Atatürk Kültür Merkezi’ne geçerek kendileri için özel olarak hazırlanan fotoğraf sergisinde buluştular. Büyükçekmece Belediyesi’nin desteğiyle uzun yıllardan bu yana fotoğraf dersleri ve fotoğraf gezileri düzenleyen Büyükçekmece Fotoğraf Derneği’ne (BUFOD) üye onlarca fotoğraf sanatçısının, 70 yaş üzerindeki Büyükçekmeceliler’in fotoğraflarını çektikleri, yaklaşık iki yıllık çalışma sonrasında hazırlanan “Büyüklerimizi Saymak” isimli sergi ve fotoğraf kataloğu, davete katılan vatandaşlar tarafından beğeni ile incelendi. Yaklaşık 300 Büyükçekmeceli çınarın fotoğrafları, oluşturulan sergi kataloğu ile gelecek nesillere miras bırakıldı.

İki yılda bir düzenlenecek

Atatürk Kültür Merkezi’ndeki Bedia Muvahhit Gösteri Salonu’nda Akgün ile birlikte büyük bir aile fotoğrafı veren büyükler, tek tek söz alarak bu proje için emek veren Büyükçekmece Belediyesi personeline ve BUFOD üyesi fotoğraf sanatçılarına teşekkürlerini ilettiler. Akgün, projeye katılan büyüklerimize bir yıl boyunca ücretsiz olarak check-up yaptırabilecekleri sağlık paketi hediye etti.